Çarşamba , Temmuz 17 2019
Anasayfa / 10-100-1000 Sorucuk (Devamı İçin Tıklayınız) / Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

💧Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en çok iki grupta olur, .1- Yenidoğanlar 👶🏻2-Menapoz sonrası dönem🔥.💧Yenidoğan bebeklerdeki gözyaşı kanalı tıkanıklığının sebebi; bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır..💧Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz..💧 İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 2 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir . 1.5 yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmamış demektir. O zaman tekrar değerlendirilip cerrahi bir dokunuş yapılabilir (ör:probing).💧O zaman bebeğinizin gözlerinde sulanma oluyorsa lütfen çocuk doktorunuzla bunu paylaşın ve onun da göstereceği masajları ihmal etmeyin💕.

Dr. Öge Çultu Kantaroğlu paylaştı: 16 Ekim 2018 Salı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

💧Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en çok iki grupta olur,
.
1- Yenidoğanlar 👶🏻
2-Menapoz sonrası dönem🔥
.
💧Yenidoğan bebeklerdeki gözyaşı kanalı tıkanıklığının sebebi; bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır.
.
💧Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz.
.
💧 İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 2 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir . 1.5 yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmamış demektir. O zaman tekrar değerlendirilip cerrahi bir dokunuş yapılabilir (ör:probing)
.
💧O zaman bebeğinizin gözlerinde sulanma oluyorsa lütfen çocuk doktorunuzla bunu paylaşın ve onun da göstereceği masajları ihmal etmeyin💕

Tekrar Kontrol edin!

Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?

😎 Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! .😎Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi🤔