💨 Çocuklu ailelerin deniz kenarında özellikle de kum bir sahildelerse başına gelebilecek tat kaçırıcı bir olay “ göze kum kaçması” dır. .💨 Çoğu zaman gözün kendi göz yaşını arttırarak yabancı cismi çıkardığını görürüz ama bazen bu eylem yeterli olmaz ve dışarıdan yardım gerekebilir. .💨 Videodaki konu mankenimiz bugün gözüne kaçırdığı kumu, denize koşup içinde gözünü açıp kapayıp ve kumlu ellerini direk göze götürmeden denizde yıkadıktan sonra gözüne götürme sabrını göstererek çıkardı. .💨 Deniz tuzlu su göze zarar vermez mi?!Vermez!!! Hem kumu çıkarır hem de tuzlu içeriği ile mikroplara da engel olursunuz. Hastanede, gözden kumu çıkarmak için de biz serum fizyolojik ( yani steril tuzlu su) ile yıkama yapıyoruz!! Siz doğal olarak yapacaksınız. .💨 Elinizde içme suyu varsa, bununla da çocuğun gözünü bolca dökerek yıkayabilirsiniz. .💨 Çocuğunuzun elleri kumluysa o sırada bunu da ihmal etmeden suya sokun çünkü gözü acıdığı için elini otomatik olarak gözüne götürecektir❗️.💨 Herşeye rağmen göz acıyor, çok sulanıyor, kızarık, kısık, bir türlü çocuk rahatlamadı ise lütfen bir Göz Doktoru’nun muayenesini ihmal etmeyin. Çıplak gözle görülemeyen ancak doktorun alabileceği yabancı cisimleri atlamayalım. .💨 En önemlisi de eğer oyun oynama davranışı buna sebepse çocuğunuzun yaşı da buna müsaitse lütfen çocuğunuza kumu kaldırmaması gerektiğini anlatarak bu sebebi ortadan kaldırın. .#doktoroge #ankaraçocukdoktoru #çocukdoktoru #ankara #gözetozkaçması #çocuk #bebek #gözsağlığı #gözdoktoru #gözyıkama

Dr. Öge Çultu Kantaroğlu paylaştı: 28 Haziran 2018 Perşembe

Çocuklarda Göze Kum Kaçması

Çocuklu ailelerin deniz kenarında özellikle de kum bir sahildelerse başına gelebilecek tat kaçırıcı bir olay “ göze kum kaçması” dır.
.
💨 Çoğu zaman gözün kendi göz yaşını arttırarak yabancı cismi çıkardığını görürüz ama bazen bu eylem yeterli olmaz ve dışarıdan yardım gerekebilir.
.
💨 Videodaki konu mankenimiz bugün gözüne kaçırdığı kumu, denize koşup içinde gözünü açıp kapayıp ve kumlu ellerini direk göze götürmeden denizde yıkadıktan sonra gözüne götürme sabrını göstererek çıkardı.
.
💨 Deniz tuzlu su göze zarar vermez mi?!
Vermez!!! Hem kumu çıkarır hem de tuzlu içeriği ile mikroplara da engel olursunuz.
Hastanede, gözden kumu çıkarmak için de biz serum fizyolojik ( yani steril tuzlu su) ile yıkama yapıyoruz!! Siz doğal olarak yapacaksınız.
.
💨 Elinizde içme suyu varsa, bununla da çocuğun gözünü bolca dökerek yıkayabilirsiniz.
.
💨 Çocuğunuzun elleri kumluysa o sırada bunu da ihmal etmeden suya sokun çünkü gözü acıdığı için elini otomatik olarak gözüne götürecektir
.
💨 Herşeye rağmen göz acıyor, çok sulanıyor, kızarık, kısık, bir türlü çocuk rahatlamadı ise lütfen bir Göz Doktoru’nun muayenesini ihmal etmeyin. Çıplak gözle görülemeyen ancak doktorun alabileceği yabancı cisimleri atlamayalım.
.
💨 En önemlisi de eğer oyun oynama davranışı buna sebepse çocuğunuzun yaşı da buna müsaitse lütfen çocuğunuza kumu kaldırmaması gerektiğini anlatarak bu sebebi ortadan kaldırın. 

Tekrar Kontrol edin!

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

💧Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en çok iki grupta olur, . 1- Yenidoğanlar 👶🏻 2-Menapoz sonrası dönem🔥 . …